You are here


Go Figure Image

Daisy Hill Puppy Farm


Click for a PDF (portable document format) printable version. Click for an answer key. Click for additional GoFigure puzzles.



Directions:

Beatrice loves “Peanuts” comics, so she has decided to open her own
“Daisy Hill Puppy Farm.” She wants to know how much it will cost to open
the Puppy Farm and operate it until she sells her first litters of puppies.
Beatrice plans to buy 6 pregnant females beagles, priced at two for $160.
Each pregnant beagle will need a house costing $60.
Each beagle also will eat 1/2 pound of food a day for 60 days, until the puppies are born.
After the puppies are born, each mother beagle will eat ¾ pounds of dog food a day, plus a daily snack.
For the first 30 days after they’re born, the pups will be nursed by their mothers; they will eat no solid food. After 30 days, each pup will eat ¼ pound of dog food plus one snack each day.
Beagle litters average six puppies each.
Beagle food costs $6 a pound. Beagle snacks cost .06 cents each.
When the puppies are 40 days old, Beatrice plans to sell them to the pet store for $100 each.

1. If beagle litters average 6 pups, how many pups will Beatrice
have to sell?

2. How much will it cost Beatrice to buy and care for the mother
beagles until the pups are born?

3. How much will it cost Beatrice to feed the mothers and pups until
the pups are old enough to be sold?

4. How much profit will Beatrice make if she sells each puppy for $100?

Click for a Printable version.


Education World®
Copyright © 2010 Education World

03/09/2010



 

Comments